akademia kota leonarda

"Dziecko ma 100 języków”

to zdanie Luisa Malaguzzi streszcza w sobie założenia pedagogiki, którą zaczął stosować
w latach 1960 we włoskim regionie Reggio Emilia.

Metoda pracy z Dziećmi

W naszej Akademii metody pracy z dziećmi wzorują się na pedagogice Reggio. Jej podstawowym założeniem jest stwierdzenie, że dziecko poznaje świat intensywnie i na wiele najróżniejszych sposobów, które angażują wszystkie zmysły. Proces edukacyjny powinien więc brać pod uwagę specyfikę rozwoju dziecka, jego ogromne możliwości poznawcze oraz otwartość na nowe doświadczenia i przeżycia. Zamiast narzucać dziecku określone zachowania nauczyciele współdziałają z nim w procesie uczenia i umożliwiają mu odkrywanie świata.

Samodzielność Dziecka

W procesie uczenia dziecko nie jest przedmiotem, ale współorganizatorem, ma wpływ na przebieg tego procesu oraz na jego treści.

Formy Pracy

Projekty wykonywane przez dzieci dotyczą najróżniejszych dziedzin życia, sztuki, muzyki, aktywności fizycznej itd. Dzieci znajdują wsparcie w zespole nauczycieli oraz u rodziców. Nie są odbiorcami, ale równoprawnymi uczestnikami procesu uczenia.

Zaangażowanie Rodziców

W procesie uczenia niemniej ważną rolę odgrywają rodzice, ponieważ współdziałają z dziećmi i z nauczycielami. Zwłaszcza wtedy, gdy w pełni rozumieją poszczególne etapy rozwoju swoich dzieci i potrafią je inspirować do najróżniejszych aktywności poznawczych.

Rola Nauczycieli

Nauczyciele wnikliwie obserwują, wsłuchują się, dokumentują i analizują zachowania dzieci, aby zdefiniować ich potrzeby edukacyjne na danym etapie rozwoju. Następnie ufni w możliwości poznawcze i inwencję dzieci komunikują się z nimi i stwarzają niezbędne warunki dla ich aktywności. Zachęcają dzieci i inspirują, podsuwając im odpowiednie w danej sytuacji materiały.

Otoczenie

Otoczenie ma być dla dziecka zachętą do poznawania i do odkrywania przy użyciu wszystkich zmysłów.

 

Close Menu

Strona używ ciasteczek!

Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.

Więcej informacji – Polityka Prywatności